Pamuk Prenses ve Katrilyonlarca Cüce – Hasan Tevfik

Yayınlandı: 13 Eylül 2009 aylakmaymun tarafından OKUMADILAR içinde
Etiketler:, , ,

pamukprenses

Önce kitabın ismi dikkatinizi çekiyor sonra “Dehşetli bir nanoteknolojik masal” ibaresini görünce, kendinizi kitabı almış olarak buluyorsunuz. Biraz fikir vermesi açısından arka kapaktaki yazıyı paylaşmak isterim. “Giysilerimizde, soluduğumuz havada, damarlarımızda gezinen teknolojik cüceler. İnsanın hilafetine göz diken  mikro-robotlar. Atomlarıyla oynandığı için seçkinleşen materyaller. Kimisine göre tarihteki en büyük devrim,  kimisine göre kıyametin habercisi. İşte nanoteknoloji denen yecüc mecüc bilimin ABC’si.”  Hasan Tevfik’in kaleminden çıkan bu kitap, nanoteknolojinin ne olduğunu, dünyada ve Türkiye’deki gelişimini, olumlu ve olumsuz yanlarını örnekler vererek anlatıyor. Pamuk Prenses ve Katrilyonlarca Cüce, 88 sayfalık kolay okunan bir dile sahip olmakla birlikte, Türkiye’de nanoteknoloji  hakkında yayınlanan ilk ve tek kitap özelliğini de taşımakta.

Nanoteknoloji ile kitabın isminin bağlantısı nedir diye sorarsanız hemen cevap vereyim. “Nano” kelimesi  Yunanca’dan gelmekte ve “cüce” demektir. Nanoteknoloji ise metrenin milyarda biri büyüklüğündeki “zerre”ler kullanılarak geliştirilen üretim teknolojisinin adıdır. Yani tam da günümüze hakim olmaya başlayan teknolojinin adıdır. Sağlık, bilgi teknolojisi ve enerji depolamada büyük oranda kullanılmaktadır. Hayatı durdurmak ve ileri bir tarihte yeniden başlatmak, AIDS ve kanser gibi hastalıkların kaynaklarının hücre tamir ve yenileme makineleri ile yok edilmesi gibi uzun yaşam hatta ölümsüzlük söylemleri de barındırmaktadır. Bilgisayar teknolojisinde sınırsızlık, istihbaratta yanılmazlık gibi söylemleri de bulunan nanoteknoloji ile azı dişine cep telefonu yerleştirilebiliyor. Fakat gırtlak kanserine yol açan bu durumu, teknoloji bozduğu gibi yapmasını da biliyor(!) ve nanoteknoloji kanserli hücreleri yok eden tedavi yöntemlerini de geliştiriyor. Görüldüğü üzere tüm bunlar insanoğluna “sonsuz” bir gücü vaat etmektedir.

Hasan Tevfik kitabında hayatın nano boyutta idaresini tartışmakta, nano-buluşların sağlamış olduğu faydanın arkasındaki tehliklere dikkat çekmekte ve teknolojik cücelerin nasıl devasa sorunlara yol açabileceğini göstermeye çalışmaktadır. Onun da dediği gibi “Biz evreni kürelerden ve zerrelerden yarattık!” ,sonumuzu da aynı zerrelerle mi yazıyoruz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s