Nedir Bu HPV?

Yayınlandı: 19 Haziran 2009 aylakmaymun tarafından KONUŞMADILAR içinde
Etiketler:, , , , ,

hpv

Son zamanlarda sıkça haberlerine rastladığım HPV’nin, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da ele alındığını görüp, araştırmalarıma başladım. Peki nedir bu HPV?

HPV (Human Papilloma Virüs) rahim ağzı kanseri olgularının neredeyse tümünün kaynaklandığı virüstür. Dünyada yaklaşık 630 milyon kişinin HPV enfeksiyonuna sahip olduğu tahmin edilmektedir. HPV’nin yaklaşık 20 farklı türü genital enfeksiyona neden olmaktadır. HPV’nin belirli tiplerinin neden olduğu rahim ağzı kanseri olarak bilinen serviks kanseri, meme kanserinden sonra  kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaklaşık 2 milyon kadında rahim ağzı kanseri bulunmaktadır ve tüm dünyada her gün 650 kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir.

HPV enfeksiyonu sonucunda hem kadında hem de erkekte genital bölgede siğiller ortaya çıkabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yeralan HPV, oldukça bulaşıcı bir virüstür. Bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölgede ve/veya anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken kondilom (siğil) adlı kitlelerin oluşmasıyla belirti verir. Genital bölgesinde siğil çıkan kişilerin vakit kaybetmeden doktora gözükmeleri gerekmektedir. Kitlelerden biyopsi alınarak tanı koymak enfeksiyonun önüne geçmek açısından önemli bir basamaktır.

kadin2HPV’nin yol açtığı genital enfeksiyonları ve  rahim ağzı kanserini önceden teşhis etmede en önemli yöntem, halk arasında simir testi olarak bilinen Pop Smear Testi’dir. Jinekolojik muayene sırasında, rahim ağzından alınan örneğin bir lam üzerine sürüldükten sonra incelenmesi yöntemidir. Kadınların düzenli olarak simir testlerini ve jinekolojik muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca son yıllarda geliştirilen aşıyla; rahim ağzı kanseri, kanser öncesi lezyonlar ve genital siğillere karşı koruma sağlanmaktadır.

Kanser kelimesinden ürktüğümüz kadar bizim yakınımıza gelemeyeceğine de o derece inandığımızı görüyorum. Teyzemin rahim ağzı kanserine yakalanmasından sonra doğal olarak bu algım değişti ve gerekli okumaları yapmaya başladım. Tüm okuyucularımızın bu konuda bilinçlenmeleri ve HPV’ye karşı tedbir almaları yönünde bir yazı yazarak katkı sağlamak istedim. Bayanların en az 6 ayda bir en fazla yılda 1 kez olmak üzere smear (simir) testlerini mutlaka yaptırmaları ve HPV’ye karşı aşı olmaları  gerektiğini tekrar hatırlatarak sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Reklamlar
yorum
  1. bu oldukça faydalı bilgi için çok teşekkür ediyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s