Böyleydi

Yayınlandı: 20 Mart 2009 3aymun tarafından PAYLAŞMADILAR içinde
Etiketler:, , ,

Uzun zamandır “Paylaşmadılar” köşemiz için bir yazı yollanmamıştı. Nihayetinde güzel bir hikayeyle BONOBO yüzümüzü güldürdü. İyi okumalar, yorumlarınızı bekliyoruz…

kader-bizdikroman-biz1

O küçük, uğursuz askıntı musallat olmadan çok önceydi. Ve o zamanlar güneş doğarken güzel şeyler söylerdi insanlar ve hazır olurdu herkes herşeye. Ben sana bir kibrit çöpü ayırırdım, son kutudan son bir kibrit çöpü ve sen evler arabalar yapardın bunlarla… Çok zaman sigaramı yakmadın. Olsun. Fakat başımıza gelmedendi. O gözlerin çıkardı telefona, sözlerin bana bakardı, ben öperdim. Öpücüklerini… Saçını dolardın boynuma. Katı değildik o zamanlar, hatta sıvıydık resmen, evet ruhum, sıvıydık biz o zamanlar. İsmini tekrarlardım karanlıkta kalınca ve sen akardın gökten üstüme. Şemsiyem yoktu hiç ve göğsümdeki kıllar biricik bağırırdı, koşardı doludizgin sana, sen onları sever ve tarardın tırnaklarınla. Elin bileğimin üstünde taht kurar ve sevmemi emrederdi. Ben severdim. İtaatkardım, reddedemezsin bunu. Tek kulun bendim, teban bendim. Uyuzluk hayatıma girmedendi. Şarabı şişeden içmezdim o zamanlar. Ağzın vardı sonra. Küçük bir girdap gibi beni boğan arzuyla. Bakışın vardı ama önce. Bitimsiz ve uzakyakın garip bir büyü bakışın vardı. Evet sonra, göklerden bahseden acaip bir cadı gibi çıplak çömelirdin kucağıma, hararetle. Tenin narin bir eski defter. Boynun galibiyetin izlerini taşırdı. Bir mor burada ve öteki çenenin hemen altında. Böyleydi. Efsane bir komutan değildim daha, savaştaydık ve affediyorduk esirleri. Üç beş kuruş koyup cebine öpüyordun alınlarından. Ben senle mağrur ve kıskanç bakıyordum esir adamlara ve kıskanıyordum evet. Rakımı mezesiz içmediğim günlerdi ve yemekleri yakardın mutfakta. Zaman bir derya ve kazazedelerdik biz. Bir kulübe yapmıştım sana, oldu demiştin. Bir sal sonra ve bir patika sabahları yürümek için ve akşamları…

Her gün biraz daha ölmediğim günlerdi. Bardağını kanımla doldururdum ve iki şeker atardık sonra. İnsanlar gelirdi dolardı odamıza. Pasta verirdik, içki verirdik. Yazmalarını hediye ederdin en insanlarına. Boncuklu güllü kırmızı yeşil yazmalar yapardın. Çeşmede testini düşürürdün, ben tutardım kırılmadan. Testini kırmazdım ve sen mahçup gülerdin. O güzel göğüslerini avuçlardım bu ellerle ve ağzına bakardı ağzım. Sen ki en duman rengi kadındın, is olurdu üstüm başım. Annem başımdan aşağı kaynar sular dökerdi. Çıplaklığım senindi kıskanırdın. Ölsem gam yemeyeceğim günlerdi. Arabalar insanları ezmez uçaklar alçaktan uçmazdı. Nerede bir iç savaş çıksa oraya giderdi insanlar ve papatyalar ekerdi mayınların üstüne. Çiçeklere basmazdık o zamanlar, çiçekler kıymetliydi. Gülüşün bir seyahat, görülmesi en arzulanan memleket, ben yerleşik yaşardım gülüşünde ve bahçelerin zabiti bendim. Şu olanların olmadığı günlerdi ve biz senle mutlu bir hayaldik. Sen kutlu bir kadın ve ben alçak dağların tanrısı… Mutluyduk. mutlu… kaderin ölmediği bir zamanda yaşamıştık biz. Kader bizdik. Roman biz.

BONOBO

yorum
 1. idelfia dedi ki:

  başarısız..

 2. may3un dedi ki:

  Sitemizde bir çok yazıya yazdığı yorumlarla, yapmaya çalıştığımız iş konusunda “Demek ki bizi sürekli takip edenler var” diye düşünmemize sebep olup, bize şevk ve cesaret verenlerden biri olan idelfia’ya sadece teşekkür etmek isterdim, ama sanırım yazdığı bu yorum nedeniyle deminki cümleden “sadece”yi çıkarmak zorunda kalacağım, çünkü benim kendisine ufak eleştirilerim olacak.

  Öncelikle eleştirilerinde, şurdan çalıntı şeklinde kanıtsız ithamlarda bulunmanı yanlış buluyorum, alıntı veya esinlenme deseydin sorun olmazdı, ama çalıntı demek suçlamadır ve kanıt gerektirir. Çamur atayım iz kalsın düşüncesine de karşı olduğum için o cümleyi silmek zorundayım. Bu blogu açarken ki en büyük hedefimiz okuyucuların katılımını sağlamaktı ve blogumuza uygun kendi yazılarını bizim aracılığımızla ileten kişileri de korumak zorundayız. Ayrıca Gerard de Nerval’in (bazı kaynaklardan nervalles veya nevrall şeklinde de geçer) 19.yy fransız şairlerinden olduğunu ve dolayısıyla bu yazıyla yapılan karşılaştırmaların ancak çeviri üzerinden yapıldığı, bir de bunun üzerine şiir ve düz yazılarda sadece benzeyen cümlelerin değil, kullanılan ölçü biçimi, tarz, anlatım tarzının asıl önemli olduğunu düşünürsek; bu eleştirin zaten biraz yersiz olmakla beraber, zaten sanat dünyasının tümünde esinlenmeler olduğu bunu da işin başındaki bir çok yazarın yaptığını ve bize bu paylaşımda bulunan kişinin yazıyı ne zaman yazdığı, yaşı, tecrübesi, bahsettiğin yazarları okuyup okumadığı hakkında en ufak bir fikrin olmadan bu yorumu yazdığın için de anlamsız oluyor.

  Ayrıca yukarda bahsettiklerim hakkında karşılıklı olarak hiçbir fikrimizin olmadığını ve bunun basılmış bir eser değil, sadece o anki duygularla yazılmış bir yazı olduğunu da üstüne eklersek; karşımızdaki kişinin kaç fırın ekmek yiyeceği konusu beni özellikle kızdırdı. Tam tersine toplumun genelinden farklı olarak herkesi yereceğimize, ki zaten böyle olaylara magazin ve sanat dünyasında yeterince rastlanıyor burada gerek yok, bir şeyler üretmeye çalışan insanlara yapıcı eleştirilerde bulunup onları teşvik etmemiz, yanlışlarını çok bilmişlik taslamadan eleştirmemiz ve onlara yeni yazılar yazması için şevk vermemiz daha doğru geliyor.

  “Başarısız” senin yorumundur ve herkes beğenip beğenmemek de özgürdür, ona karışmak aklımın ucundan geçmez. Eğer ki, çalıntı değil bunların tarzına çok benziyor, fazlaca esinlenme var, dikkat et gibi yorumlarda bulunsaydın, bu da sorun olmazdı.

  Sonuç olarak, istersen eğer yeni bir yorum yazabilirsin, ama bu sefer daha az ön yargısız ve daha hoşgörülü olursa sevinirim. Tabii olmaz dersen de senin düşüncen, sadece boş suçlamalar ve ithamlarda bulunmaz ve hakaret etmezsen de bana yeter, istediğini yazmakta özgürsün. Yeni yorumlarında atışı inceden görmen dileğiyle, bildiğin gibi asıl hüner orada, teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s