Nü Peride – Hakan Akdoğan

Yayınlandı: 26 Şubat 2009 aylakmaymun tarafından OKUMADILAR içinde
Etiketler:, , , , , ,

hakan akdogan

Hakan Akdoğan: 1971’de Ankara’da doğan Hakan Akdoğan, Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Bilimi Bölümü’nden mezun oldu.1998 Yunus Nadi Roman Ödülü’ne basılmamış roman dalında gönderdiği “Nü Peride” ile en iyi roman ödülünü aldı. Daha sonra “Gölge Yaşatan” , “İlişmek” ve “Struma, Karanlıkta Bir Ninni” adlı romanları yazdı.

 

nü peride

Nü Peride, 2-3 saat içerisinde okuyabileceğiniz, bir solukta biten bir roman. Hem Osmanlı döneminde hem de günümüzde geçmekte, iki ayrı zamanı ve roman kahramanlarını iyi bir kurguyla birbirine bağlamaktadır. Romanın içerisinde başka bir roman var diyebilirim. Okuyucuyu, farklı zamanlarda yaşanan benzer iki hikayenin içine çekebilmeyi başarmış Akdoğan. Sıkılmadan okuyor ve sürekli sonunu tasarlamaya çalışıyorsunuz. Açıkçası şaşırtıcı bir sonla karşılaştığımı söylemek isterim. Nü peride aşkı, tutkuyu ve bunun beraberinde getirdiği felaketleri anlatıyor. Hoşuma giden diğer bir özellik ise Akdoğan’ın anlatımının hikayeler arasındaki geçişlerde değişiyor olması. Bazı eleştirmenlerin, tarzını Ahmet Altan’a benzetmelerine karşı çıkan Hakan Akdoğan, etkilendiği isimler arasından özel bir isim söylemesi gerekirse bunun Necati Tosuner olduğunu söylüyor. Son olarak, kurgusuyla dikkat çeken bu romanın beyaz perdede de güzel yansımaları olacağını düşünüyorum.

yorum
 1. punkertifo dedi ki:

  hayatım boyunca okuduğum en güzel saplantılı aşk öykülerinden biri. bir gecede bitirmişliğim vardır. özellikle de aşk acısı üzerine okunursa tadından yenmiyor =)

 2. özgür dedi ki:

  Necati Tosuner çok özel bir yazardır. Derin izler bırakır insanda.

  “Nü Peride” iyi bir örnek ile yazılmış, güzel bir eser olmuş.

 3. canan dedi ki:

  Geç keşfettiğim ama anlatımı ve konusuyla çok etkilendiğim bir roman Nü Peride.. Okumayanlar varsa, mutlaka okumalılar derim..

 4. suzan dedi ki:

  hakan akdoğan ı yıllar önce bursa da tanıdım. o günlerde bir yazar tanıyor olmanın ne demek olduğunu bilmiyordum. şimdi tekrar görmeyi ve nü peride hakkında konuşmayı çok isterdim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s