Kızgın Sirke Akıl Küpüne Zarar

Yayınlandı: 5 Aralık 2008 may3un tarafından YAZMADILAR içinde
Etiketler:, , , ,

head_and_brainKüçüklükten beri öyle alıştırıyoruz ki beynimizi boşlukları doldurmaya, biraz da hayalgücümüz yüksekse, farkettirmeden bütün sorunlarımızın gizli kaynağı oluyor. Yaşlandıkça açık fikirli yanımız köreldikçe köreliyor, sınırlarımız daha belirgin, sivri köşeli, geçilmez bir hale bürünüyor. Galiba o yüzden yaşlı biri konuşurken ya da ondan bahsedilirken “bu yaşa kadar böyle gelmiş, böyle gider, değişmez”  demek kolay geliyor, kişinin kaçış yoluyla diğerlerinin onun yaptıklarını kabullenme şeklinin aynı olması ne kadar acı, alan memnun satan memnun tabii. Biraz da umursamazlık var ruhumuzda, görmezden gelmek görmemekten bile kolay.

İşte yaşlandıkça, ya da yaş ilerledikçe diyeyim genelde yaşıtım herkes bu kelimeden çok korkuyor, aklımızda beliren düşünme baloncukları bir değerlendirmeye bile tabi tutulmadan, bu sivri köşelere çarpıyor, daha zorlarsan da patlayıp tamamen yok oluyor. Sonra da düşünce özgürlüğünden bahsediyoruz, ama o düşüncelerimizi değerlendirmek için bile başka düşüncelere yer açmıyoruz. Aslında kendimizi diğer düşüncelere kapadıktan sonra düşünce özgürlüğünden bahsetmemiz inanılmaz ironik, açık fikirli olmak genelin sahip olduğu düşünce ve dogmalardan farklı düşünmek değil ki, kendi sahip olduğun düşüncelere aykırı da olsa diğer fikirleri değerlendirebilmek, tabii kestirip atmadan, düşünerek üstünde biraz ama objektif, ön yargısız.

Bunun yerine zaten önce belirlediğimiz kalıplar var diyoruz. İnsan olarak hazır burada yapılmışı vara karşı bir meyilimiz var çünkü, daha önce değerlendirmişim ya da bir yerden, birinden duymuş, görmüşüm; tabii her olayın aslında birbirinden ne kadar farklı ve bağımsız olduğunu unutmuşum, genellemelerin ağına takılmışım. Beynim hemen çalışmaya başlamış, bu bana uymuyor, hemen biraz adrenalin, kızgınlık için de sinirlere emir göndereyim demeye. Anlatılan olayda hemen boşluklar, hayali görüntülerle doldurulmuş, film kareleri yerleşmiş öyküye, bazen gerçekten de bir filmden olabiliyorlar ya, o da komik. Ruhumuzun bağışıklık sistemi çökmeyedursun, hemen hayali virüsler saldırıya geçer, o yüzden her konuya oturup bilmeden kafada kurmalarımız, adı üstünde kurma zaten, bir kere kurdun mu gidiyor, ben daha rahatlatıcı, mutluluk verici bir sonuca gittiklerini görmedim. Söyleyenleri duydum arada o da oluyormuş, ama genelde en acı verecek, en çürütecek yer neresi orayı bulmakta üstlerine yok, her virüsün doğasında var bu zaten.

Ah biraz düşünebilsek, biraz yuvarlatabilsek o köşelerimizi, o zaman beynimiz bunları yapmayacak zaten, o zaman gerçekten işe yarayacak bu boşlukları doldurma özelliğimiz. Mesela şimdi bir bakıyorum da; kızgın olmadığımda çok zeki bir adamım…

yorum
  1. 3aymun dedi ki:

    zaten evren de herşey ovalken köşeli kafalarımız uymaz ki hiçbir yere… haklısın, kızgın olmadığında daha zeki olman konusunda 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s