Dünyayı Yaşar Kemal’den Dinlemek

Yayınlandı: 5 Aralık 2008 3aymun tarafından KONUŞMADILAR içinde
Etiketler:, ,

 

“Bütünleme denetlenicidir, ama kuşkusuz, irade yoluyla sağlanması söz konusu değildir. Eğer yapılabilmişse, bu yaratıcı bir buluş olur. Ne zaman bu türden çağdaş bir romancı örneği vermem istense, aklıma gelen ilk ad Yaşar Kemal olmuştur.”

         Raymond Williams

 yasarkemal221

Cumhurbaşkanlığı Ödül Töreni’nde Kültür Sanat Büyük Ödülü alan Yaşar Kemal’in o herşeyi aydınlatan, şu yaşadığımız çağda tüm sorunlarımızın çıkış noktalarına değinen konuşmasını dinleyenleriniz olmuştur. Raymond Williams’n yukarıda ifade ettiği şekilde, birey ve toplumu, sanat ve politikayı bütünleyebilen bir irade olarak Yaşar Kemal, konuşmasını da tam bu iradeye uygun olarak hazırlamış.

 

Diyor ki ‘ Dünya tükeniyor, insanlar bile bile yok oluyor…… Tek dile kalmış bir dünya hapı yutmuş demektir….. Anadolu binlerce kültürün kaynağıdır, yaşayan her halk kendi ana dilini kullanmalıdır…. Bu yaşadığımız çağda iki büyük savaş oldu ve hepsinin adı dünya savaşı……. Bu politika değil, dünya yok oluyor, bu namusla,vicdanla ilgilidir…’

 

Ben ise şu sözlerinden devam etmek istiyorum. Avrupa’da artık mistik düşüncenin yerini aklın aldığından bahsetti Yaşar Kemal. Ve ekledi; Düşün yerini akıl alamaz! Mantığın ya da gözle görünen, elle tutulanın ardında yatanların ifadesidir sanat. Hep düşünmüşümdür, tüm renkleri her insanın başka bir şekilde görebilme ihtimalini… Dört bir yana savuşturduğumuz kavramların herbiri bütün insanlara aynı duyumsamayı yaşatabilir mi? Akıl bildiğinde bir elmanın yere düşme kuvvetini, aynı elmanın bir masalda konuşabilmesine tepkisiz kalabilir. Toplum denilen kavram, her içselleştirmede farklı yorumlanabilir. Safi akıl süzgecinden geçmiş terimsel çıkarımlar yerine bir roman pekala içinde yaşadığımızı çok daha net karşımıza çıkarabilir. İşte o roman, iradenin yaratıcı bir buluşu, toplumun, bireyin, insanın, doğanın, yaşamla ilgili herşeyin bütünleşmiş hali olur.

 

“En büyük yazarların eserleri bile bazen ölür, ama vicdan ölümlü değildir. Kıyamete bile kadar yaşayan sevgiler vardır” diyor Yaşar Kemal. İşte bu nedenle evrensele yöneliyor eserleri. Bu nedenle sadece yazarken değil konuşurken de aynı iradeyi görmek mümkün.

 

Dünyayı Yaşar Kemal’den dinledim dün. Hiçbir aidiyetimle değil, sade yaşıyor ve dünyada olan bitene üzülüyor olarak. Bir vicdan olarak baktığımda gördüm ki; yazarlarımız isyan ediyor, onları unutmak bir yana dünyayı unutmuşuz. Şu dünya için yazılmış onca harika esere ödüller vermeye devam etmeliyiz, acilen hepsini teker teker yeniden okumalı ve bilmeliyiz. Çünkü artık öyle yaratıcı iradelerin yeniden doğacağı bir dünyaya sahip olmayabiliriz…

                                                                                                                   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s