Paul is Dead?

Yayınlandı: 4 Aralık 2008 may3un tarafından ŞAŞIRMADILAR içinde
Etiketler:, , , , ,

Paul McCartney gerçekten The Beatles’ın en zirvede olduğu dönemde bir trafik kazasında öldü ve daha sonra yerine o dönem benzerler yarışmasını kazanan biri mi geçti? Bu tarihten itibaren The Beatles’ın dağılma sürecine girmesinin asıl nedeni; bu Faul McCartney diye komplo sitelerinde ismi geçen adam mıydı? Bunu belli etmek için de The Beatles üyeleri şarkılarının içine gizli mesajlar koyarak insanların anlamasını mı sağlamaya çalıştılar?

Bütün bu efsanenin temeli, 1969 tarihinde ABD’nin Detroit şehrinde bir radyoda DJ’lik yapan Russell Gibb’in “Paul McCartney 1966 senesinde bir trafik kazasında öldü ve yerine benzeri geçti” iddiasıyla başladı. Hatta araştırmalar sonucunda, 1966 yılında bir trafik kazasında tanınmayacak şekilde yüzü deforme olmuş olan siyah saçlı bir adamın cesedinden yola çıkarak, bunların üzerine The Beatles’ın sayısız şarkısındaki sözlerden anlamlar çıkartıp bu modern şehir efsanesini oluşturdular. Bu haber kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve günümüze dek ulaşan cevapsız bir fenomen haline geldi. Bu dönemde yapılan Paul McCartney benzeri yarışmasının kazananın da açıklanmaması, komplo teorisyenlerine malzeme vermiş oldu.

paulfaulbassheight21 Bu efsane özellikle Sgt. Pepper albümlerinin kapağındaki gizli semboller ve şarkı sözlerinden beslenmeye devam etti. Bir yanlış anlaşılma sonucu daha da büyüdü; Strawberry Fields Forever şarkısının sonunda John Lennon’ın “Cranberry Sauce” şeklinde arka plandan gelen fısıltısının “I buried Paul” (Paul’ü gömdüm) olarak anlaşılması efsaneye ivme kazandırdı. Ama bu yanlış anlama düzelse bile yine de bir çok yeni iddia bu komplonun sürekliliğini sağladı.

Yan taraftaki resim karşılaştırmaları gibi iddialarla 1966 öncesi ve sonrası Paul’ün yüz yapısı, boy, göz rengi ve şekli, ifadeleri hakkında yorumlar yapıldı ve sonunda Paul’ün öldüğüne inanların sayısı artmaya başladı.

Albümlerden toplanan kanıtlarla inanılan bir senaryo bile yazıldı ve şarkı sözlerinden alınan bölümlerle aşağıdaki gibi bir teori oluştu:

– “He blew his mind out in a car, he didn’t notice that the lights had changed” (A Day In The Life – Paul trafik ışığının değiştiğini görmedi)

– “Wednesday morning at five o’clock as the day begins” (She’s Leaving Home – Paul çarşamba günü sabah saat 5’te ölü ilan edildi)

– “People running around, it’s five o’clock” (Good Morning, Good Morning – İnsanlar sabahın beşinde koşuşturup durdu)

i_one_i_xBu ve buna benzer bir sürü şarkı sözüyle iddialar devam etti, bunun dışında albüm kapağında cenaze temasına benzer bir görüntü, arka kapakta The Beatles’ta sadece Paul’ün sırtı dönük durması ve her The Beatles üyesi parmağıyla bir harf yaparken L, V, E arasında Paul’ün yapması gereken O ya da belki de I harfinin olmaması bu iddiayı körükledi. Bir de üstüne yanda gördüğünüz kapaktaki davula ayna konmasıyla ortaya çıkan görüntüde “I one I x he die” (1, bir, 1 x o ölü) gibi bir yazı çıkması üstüne tuz biber ekti.

Ardından çıkan albümlerde de bir çok gizli mesaja rastlandı, bir kaçından bahsedip bu kısmı geçeceğiz, merak edenler aşağıdaki linklerden görsel, işitsel ve sözel gizli mesajları inceleyebilirler.

The White Album’deki I’m so tired şarkısının sonundaki anlamsız sözü, programla tersten dinlenince çıkan mesaj: “Paul is dead man, miss him, miss him” (Paul ölü adam, özlüyorum, özlüyorum)

cover_abbey_roadThe Abbey Road albüm kapağında sadece Paul’ün çıplak ayaklı olması, diğer üyelerinin giyinme özelliklerine göre John rahip ya da tanrı, Ringo arkasında cenaze taşıyıcısı, ardından Paul ayakları çıplak ölü adam, en arkada da George mezar kazıcısı gibi görünmesi; arkadaki arabanın plakasının 28IF (28 eğer) olması yani yaşasaydı Paul 28 yaşında olacaktı, sigarayı sağ elinde tutması (ki Paul daha önceki röportajlarında günlük ufak tefek işlerde bile sağ elini kullanamadığından şikayetçi oluyordu) ve “Come Together” şarkısında geçen “one and one and one is three” (bir ve bir ve bir üçtür) sözleri.

faul1Tabii bu komplo teorisyenlerinin Paul’ün yerine geçen adamı belirlemesi uzun sürmedi. William Campbell isimli Paul McCartney benzeri, Kanada’lı eski Ontario Polis Teşkilatı üyesinin yarışmayı kazanan ve ondan sonra ortalıktan tamamen yok olan kişi olduğu öne sürüldü. Sgt. Pepper kapağında yine Paul’ün kolundaki armadan bir ipucu yakaladılar ve bunun Ontario Polis Teşkilatı’nın kısaltması olduğunu öne sürdüler. Daha sonra resimleri karşılaştırarak, 1966’dan sonraki Paul McCartney fotoğraflarının yandaki bu adama yani nam-ı diğer Faul McCartney’e (Genelde ismi konusunda ortak kanı William Campbell olduğu yönünde) benzediğini söylediler. Aşağıya koyduğumuz 1966 öncesi ve sonrası fotoğraflarıyla son yorumu size bırakıyoruz, bizden tavsiye özellikle çene yapısı ve bir insandaki ifade değişimine dikkat edin.

paulsmallhead

1966 öncesi Paul

faul672

1966 sonrası Paul

 

 

 

 

 

 

 

Biz bu konuda biraz ikiye bölünmüş durumdayız, kanıtlar o kadar gerçekçi ki, özellikle 3aymun Paul’ün öldüğünü düşünüp ağladı bile, bundan çok etkilenip “adamın ifadesi bile değişmiş, öteki daha sevimli, bu sinir bozucu” diye yorumladı olayı, ben bunlara daha az inanlardanım may3un olarak. Çünkü bir müzisyenin yerini almak sadece benzemek, gitar çalabilmekten fazlasını gerektirir diye düşünüyorum. Paul McCartney 1966 sonrasında da The Beatles’la beraber ve solo başarılı işler çıkardı. Sizin de yorumlarınızı bekliyoruz, ama sözü bitirip linkleri vermeden önce bu konuda en enteresan cevabı “Paul is Live” (Paul yaşıyor) isimli konser albümünün kapağıyla veren Paul McCartney’e bırakıyoruz (Arkadaki arabanın plakasının 51IS  (51’inde) olması gibi ipuçlarına dikkat!)

paul_mccartney_paul_is_live_portada

MERAK EDENLERE FAYDALI LİNKLER:

http://digilander.libero.it/jamespaul/fc1.html

http://members.tripod.com/~taz4158/mac.html

http://www.paulisdeadhoax.com/

http://digilander.libero.it/p_truth/

http://jeffmilner.com/backmasking.htm

yorum
  1. Douglas McGiven dedi ki:

    Buna dair yazılar okumuştum ama kesinlikle inanmıyorum böyle bir şeyin olduğuna. Çünkü böyle düşünüldüğünde UFO’lara dair de gayet geçerli -sözüm ona- kanıtlar ortaya çıkabiliyor. (evet ufo’ya ya da uzaylı kavramına da şimdilik inanmıyorum)

    Nedense ünlü Rock müzisyenlerini efsaneleştirme gibi bir çaba var, en barizi de elvis’tir herhalde. Paul’ün de bundan 20 sene sonra böyle aptal saptal konulara meze olduğunu ve onun gibi giyinip dolaşan insanlar olduğunu görmek istemem.

    Olaya kesinlikle yalan demiyorum tabi ki, kesinlikle inanmıyorum diyorum. Gerçekten geçerli bir kanıt ortaya çıkana kadar -ki DNA ne güne duruyor bu devirde demekten kendimi alamıyorum ya da ses titreşimleri- inanmayacağım da… Fakat diyelim ki doğru… Yerine geçen elemandaki şansın da böylesi, ballı herif…

  2. Found your internet site via live search the other day and absolutely enjoy it. Continue the fantastic work.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s