3 Maymunlar ve Shizaru

Yayınlandı: 1 Aralık 2008 may3un tarafından KONUŞMADILAR içinde
Etiketler:, , , , , , ,

 

Madem böyle bir site kurduk, bilinçsizce bir isim verdiler demesinler dedik, size ilk olarak 3 maymunun tarihçesini aktaralım istedik.

 

3 maymun, Japon kültüründen gelen bir kavram olup, Japonca’daki ismi ‘sanzaru’dur. Sanzaru Japonca’da 3 maymun anlamına gelir ki bu ilk cümleden de anlaşılıyordu zaten. 17. yüzyılda, Japonya’nın Nikko kentindeki ünlü Tosho-gu tapınağının kapısına oyularak işlenmiş olan 3 maymun sembolü, dünya çapındaki popüleritesini bu oymaya borçludur. Ancak bu sembolün esas kaynağının, 8. yüzyılda Hindistan veya Çin dolaylarından bir tendai-budist efsanesiyle Japonya’ya geldiği düşünülür.

 

Bu kadar tarih bilgisinden sonra asıl önemli olan ve çoğu kişinin atladığı bir detaya değinmek istiyoruz. Yıllarca 3 maymun diye anıldılar. Bu maymunların birer adı, farklı farklı hayatları var:

 

monkey

Kikazaru inzivada

kikazaru1

Gençlik Hali

Kikazaru: Ailenin en büyüğü, ebeveynlerini kaybettikten sonra kardeşlerine bakmayı kendine görev edinmiştir. Bu yüzden ailenin en bilge ve aklıbaşında üyesi olarak tanınır. Diğer kardeşleri gibi uç zevkleri olmasa da çok fazla kitap okuduğu için, duymayan kulağına bir de görmeyen gözleri eklenmiştir. Hayırsız kardeşlerinin onunla ilgilenmemesi sonucunda, Tibet’e gidip budist tapınağında inzivaya çekilmiştir. 

 

natalie-portman-monkey-kiss2

Mizaru'nun hızlı zamanları

 
mizaru1

Gençlik Hali

 Mizaru: Ortanca kardeş, aynı zamanda çapkınlıklarıyla da nam salmış bir kazanova. Elleriyle gözlerini kapattığına bakmayın, parmaklarına dikkat lütfen. Boy 1.75, Kilo 66. Özel zevkleri arasında sarışın kadınlar, scuba diving ve futboldan bahsedebiliriz. Bir dönem, ünlülerle ilişkileri yüzünden magazinin ilgi odağı haline gelmiştir. Tanıdık geliyorsa siz de bir magazin meraklısısınız… 

 

iwazaru2

Kayıplara karışmadan önceki son hali

073106-182

Kumara başladığı ilk zamanlar

 

İwazaru: Daha çok küçük yaşlarda konuşmayı bile öğrenemeden kumar oynamaya başlayan İwazaru, doğal olarak konuşamadığı için, kötü ellere bile pas diyemeyip aile servetleri olan L. C. Waikiki şirketini batırmıştır. Halen pek çok kişiye borcu olduğundan ortadan kaybolmuştur.

 

 
Şaka bir yana, bu maymunlar, eski Shinto etkisi ve Çin Taoist orjinleriyle, Japon geleneksel inanışında önemli bir yere sahiptir. Görmedim, duymadım, konuşmadım felsefesine hizmet eden bu sembol başka insanların kötü davranışlarını görmemek, duymamak ve anlatmamayı belirtmek için kullanılmıştır. Bu üç maymun karakteri bazen de ‘kötü bir şey yapmadım’ anlamını yüklenmiş olan dördüncü bir maymunla birlikte anılırlar. Bu dördüncü maymun, kollarını önünde kavuşturmuş bir maymun şekliyle sembolize edilir.
whos_your_monkey_ver2

Shizaru'nun ilk başrolü

 

4monkeys_lg

4 kardeşin mutlu zamanları

Ve işte karşınızda Shizaru; diğer aile üyeleri tarafından dışlanmış, hakkettiği değeri görememiş, kayıp küçük kardeş:

 Diğer kardeşleri tarafından hiçbirşey yapmadığı için dışlandı ve otistik sanılarak akıl hastanesine yatırıldı. Hastanedeki sağır ve dilsiz numarası yapan kızılderiliyle abilerine olan benzerliğinden ötürü derin bir bağ kuran Shizaru, onunla birlikte hastaneden kaçıp Hollywood’a yerleşti ve çeşitli yapımlarda figuran olarak yer aldı. İlk kez ‘Twelve Monkeys’ filminde onuncu maymun rolüyle yönetmenlerin dikkatini çeken Shizaru, hızla yükselerek ilk başrolünü kaptı.

 

Artık üç maymun ve kayıp kardeşi de tanıyorsunuz, bir daha bir maymun gördüğünüzde adını sormayı unutmayın.

Reklamlar
yorum
  1. Ahmet Nuray dedi ki:

    Galiba bu siteden ayrılamayacağım.Öğrenciler de geldi ders başlamak üzere..Sonra tekrar girsem. Satırlara beyaz kalemle saflığın alasını hissettiğimi bir yazabilsem. bin defa teşekkürler.Sonra geleceğim.Yeşimin selamlarını iletmeden geçemedim.Mazur görün lütfen.Saygılar.

  2. Sabiha YILDIRIM dedi ki:

    Insanoglu,dogdugunda duz beyaz kagit olarak dogmakta.Onu ilk Uc yasina kadar yasadigi ailesinden aldiklariyla,kendini animsadigi andan sonra dis etkenler,okul,insan iliskileri….)).Beyin isledigi surece alir,algilar,ogrenir,ogretir.Bir insanin genlerini nasil egitigine ve yasadiklari tecrubelerinden neler aldiklarina baglidir.Ama suna inaniyorumki.Iyi insani kotu,kotu insanida iyi yapamiyorsun.Dunyada tek istegim.Insanlar yasadiklari surece iyi egitime muhtaclar.Kotu yasam kosullari,kotu egitimler iyi insanlara da cok cok ama cok zarar vermektedir.Bu nedenle aile cok cok cok onemli.Insan sevgisini,basta,hayvan,doga,yasama baglayan etkenlerdir.Siddet dogustan vardir ama egitmek,yavaslatmak yine egitim.Bu nedenle cirkinlesen insan iliskilerinde,guven,inanmak,sevmek cok cok zorlastigindan,bazi seyleri,dumadim,gormedim,bilmiyorumdur.

  3. Sabiha YILDIRIM dedi ki:

    Gormedim,dumadim,bilmiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s